A LEGO® története... 1. rész
Minden idők egyik legnépszerűbb gyerekjátéka, a LEGO® egy háztartásból sem hiányozhat. De honnan indult a LEGO®, és minek köszönheti hatalmas sikerét? Bemutatjuk a történetét, és néhány érdekességet!
A LEGO® története és annak hatása: ismerd meg a LEGO-t közelebbről!
Minden szülő tudja, hogy a játék fontos szerepet játszik a gyermekek fejlődésében. A megfelelő játékok nem csak szórakoztatnak, hanem segítenek a gyerekek kreativitásának és problémamegoldó készségének fejlesztésében is. Ilyen ikonikus játék a LEGO®, amely már generációk óta meghódította a gyerekek és felnőttek szívét egyaránt. A LEGO® nem csupán egy egyszerű játék; ez egy olyan univerzum, amely végtelen lehetőségeket kínál az építésre, a tanulásra és a közös élményekre.
Ebben a blogcikkben megvizsgáljuk a LEGO® történetét, annak oktatási előnyeit és betekintést nyújtunk, hogyan használhatják a szülők ezt az építőjátékot gyermekük fejlődésének támogatására.
A LEGO története
2012-ben a LEGO 80-adik évfordulójára készítettek egy rövid animációs filmet, a LEGO történetéről, mely a YouTube-on is elérhető. A LEGO történetét mesélni el.
Egy Ole Kirk Christiansen nevű dán asztalos találta fel. 1932-ben csődbe ment, majd meghalt a felesége. Egyedül maradt négy gyermekkel. Hogy vigasztalja őket, készített nekik fából egy játékot. Mivel a gyerekeknek nagyon tetszett, kitalálta, hogy akkor játékokat fog készíteni. Mivel asztalos volt, természetesen fával kezdett dolgozni.
Mindenféle termékeik voltak: autók, kisállatok, stb. Az első játék egyébként egy húzható kacsa volt kerekekkel. A gyártás első felében minőségi alapanyagokból, gondosan megmunkált faanyagokkal dolgoztak. Godtfred Kirk Christiansen, Ole 3. fia segített apjának a munkában.
A cég az első időkben csak fajátékokat gyártott, és két évvel később vette fel a „LEGO” nevet. A leg godt szavakból, amelyek jelentése: játssz jól. Ole akkor még nem tudta, hogy a LEGO latinul azt jelenti: összerakom.
Egy nagykereskedő meglátta a fantáziát a játékban, és hatalmas mennyiségeket kezdett rendelni. Legyártották a rendelést, de végül a nagykereskedő csődbe ment, és majdnem tönkretette a LEGO családi vállalkozást is. De végül karácsony előtt Ole házalni kezdett a játékokkal, így végül a legyártott nagy mennyiséget el tudták adni, és kilábaltak a bajból.
A 30-as években a cég már profitot termelt.
Aztán kitört a II. világháború. 1942-ben leégett a gyár, amit újra kellett építeni, és újra visszaküzdeniük magukat. Ole új kihívásokat, és ötleteket keresett, majd Koppenhágában műanyag présgépet talált, ami nagyon megtetszett neki. Ehhez apró műanyag kockácskákat adtak. A présgéppel először apró műanyag mackókat kezdtek gyártani. A szürke Ferguson traktor volt az első sikertermék. Godtfred házalni kezdett, és jól ment neki az értékesítés, amiben édesapja nem igazán jeleskedett, nem tudta önmagát, és a termékét eléggé dícsérni.
1954-ben Godtfred egy nagykereskedővel találkozott, aki a rendszert hiányolta a játékokból. Godtfred ekkor már nem kész játékot akart, egymással összefüggő rendszert akart, ami fejleszti a fantáziát. Az első ilyen család egy városépítő játék volt, mellyel ráadásul a biztonságos közlekedés szabályait is megtanulhatták a gyerekek.
Az új játékfajtát már exportálni is tudták, mivel a kereslet megnőtt iránta. Eredetileg ház építésére szánták, de a gyerekek panaszkodtak, hogy állandóan szétesik. Godtfred rájött, hogy a csövecskékkel jobban össze lehetett tartani a műanyag téglákat.
66 évesen szívinfarktusban Ole meghalt, majd újra leégett a gyár, amit újra fel kellett építeni. De Godtfred ötlete miatt a cég növekedett. A fajátékot befejezték. Az új termék sikere a mai napig töretlen. A LEGO meghatározó piaci szereplője a játékiparnak. 1990-ben a LEGO cég bekerült a tíz legnagyobb játékgyártó közé, egyetlen európai cégként.
Az 50 évvel ezelőtt gyártott darabok a mai LEGO-kkal is kompatibilisek. Az anyag pedig rendkívül tartós, és strapabíró.
Építettek egy repteret, ahova a partnerek jöhettek tárgyalni, és gyárlátogatásra. Egy idő után a munkások a látogatóktól már nem tudtak dolgozni, akik a gyárra voltak kíváncsiak. Godtfred rájött, hogy nem is kiállító teremre, hanem egy LEGO Landra van szükség. 300.000 látogatóra számítottak, de már az első évben 600.000 látogató volt.
A mottójuk, és filozófiájuk:
"Fedezd fel, tapasztald meg, alkosd meg, a legjobb lehet elég jó, mert a gyerekek a legjobbat érdemlik."
Nézd meg a LEGO történetéről készült filmet:
Hogyan készül a LEGO?
A LEGO gyárak Dániában, Csehországban, Mexikóban és Magyarországon találhatók. Évente 50 milliárd elemet állítanak elő, amelyek egymásra építve elérnék a Holdig. A cél, hogy minden egyes elem kompatibilis legyen a többi darabbal. A LEGO cég már a 70-es évek óta jelen van Magyarországon. A LEGO Csoport 1992 óta aktív a magyar piacon, a nyíregyházi székhelyű LEGO Manufacturing Kft. pedig 2008 óta működik a Nyíregyházi Ipari Parkban. A gyár területe 122 ezer négyzetméter, és itt gyártják a világ összes Dupló játékát.
A LEGO műanyag granulátumból készül, de nem csupán az alapanyag, hanem a megmunkálás minősége is kiemelkedő. A használt poliamid és ABS anyagok a mindennapi használati tárgyakban is megtalálhatók.
A magyarországi LEGO gyárban 350 fröccsöntő gép működik, amelyek nanotechnológiával dolgoznak. A granulátumot 240 fokra melegítik, majd egy ciklikusan mozgó szerszám segítségével préselik az öntőformába. Az acél öntvény cserélhető, és a záróerő 40-60 tonna között változik. 13 másodperc alatt készül el egy termék. A hibás darabok aránya 1 millióból csupán 1-2. Az összerakott darabok maguktól nem eshetnek szét, a gyártás során 1-2 ezredmilliméteres pontossággal dolgoznak, hogy megfelelő erővel lehessen szétszedni és összeilleszteni őket. A költséghatékonyság miatt más gyártók nem tudnak ilyen precizitással dolgozni.
Többek között harapás, taposás és leejtés teszteléseket végeznek a minőségellenőrzés során. A csomagolt termékeket század gramm pontossággal ellenőrzik, hogy nincs-e eltérés. Minden egyes festett darabot fotóznak.